JoMa nollasi Jymyn 2204 katsojan edessä – ”Peli oli koko ajan meidän otteessa”

Joensuun Maila kukisti Sotkamon Jymyn Ilosaarirock Stadionilla numeroin 2–0 (3–0, 1–0).

Joensuun Maila palasi juhannuksen ja kahden vierasottelun jälkeen kotiyleisön eteen Ilosaarirock Stadionille lauantaina, kun vastaan asettui hallitseva Suomen mestari Sotkamon Jymy. Joensuulaiset onnistuivat 2204-päisen kotiyleisön edessä ulkopelissä täydellisesti ja nollasivat Jymyn lukemin 2–0 (3–0, 1–0).

– Oli tiukka kärkimatsi. Tällaista se on, kun hyvät ulkopelijoukkueet pelaavat. Meidän ulkopeli oli todella hyvää, mutta sisällä pystymme vieläkin parempaan, kommentoi JoMan parhaana palkittu lukkari Ukko Schroderus.

JoMa hyökkäsi otteluun vahvasti ja heti ensimmäisessä vuoroparissa kotiyleisö sai mitä halusi. Juho Toivola upotti pallon vastustamattomasti kakkoskopparin eteen ja kotiin juoksu Konsta Kettunen 1–0-johtojuoksun arvoisesti.

Ulkopelin juhlaa tarjonneen ottelun avausjakso ratkesi neljännen aloittavalla vuorolla, jossa Juho Toivola onnistui kaksi kertaa peräkkäisillä lyönneillä ja kotijoukkue marssi 3–0-jaksovoittoon.

– Jos yhdellä sanalla kuvaa meidän ulkopeliä, niin se oli jäätävää. Vastapainoksi toisen jakson sisäpeli ei lämmitä mieltä. Siinä on selkeä paikka parantaa, kommentoi JoMan pelinjohtaja Markku Hylkilä.

Ottelun toisella jaksolla nähtiin vain yksi juoksu, josta vastasi Joni Lehikoinen. Mies sivalsi pallon ensimmäisessä vuoroparissa kakkosrajasta maisemiin kunnarin arvoisesti.

– Peli oli koko ajan meidän otteessa ja johdimme peliä. Selkeästi siinä oli paikat mennä karkuun, mutta ei ollut menijäksi.

Ottelun kolmostilanteet kirjattiin Jymyn eduksi numeroin 8–7.

– Näin tiukkaa kun on, niin siinä on aina todella pienet marginaalit, mutta meille ei pieniäkään lipsuja tullut, päätti Hylkilä.

Joensuun Maila pelaa seuraavan kerran torstaina 3. heinäkuuta Sotkamon Jymyn vieraana. Seuraava kotiottelu pelataan lauantaina 5. heinäkuuta kello 17.00 alkaen, kun JoMan vieraaksi saapuu Vimpelin Veto.

business joensuun lehdistötilaisuus

kuljetus kettusen kuvakooste