Joensuun Maila mukana Joensuun kaupungin ilmastokumppanuusverkostossa

Joensuun Maila sitoutuu yhteistyössä Joensuun kaupungin kanssa ympäristöystävällisempään toimintaan. Ilmastositoumuksella tavoitellaan nykytilan parantamista ilmastomyönteisemmäksi.

Joensuun Maila

–Ilmasto-ohjelma on osa seuramme Vastuu-ohjelmaa ja strategiaa. Emme halua tehdä ympäristöasiasta mitään teennäistä keppihevosta, vaan tehdä osamme tässä olennaisen tärkeässä aiheessa. Luonnollisesti toivomme, että esimerkillämme voimme olla inspiraationa myös muille seuroille ja ympäristöystävällisyydestä tulee koko seuran yhteinen juttu ja pysyvä osa toimintaamme, kommentoi urheilutoimenjohtaja Petri Pennanen.

–JoMan kanssa oli innostavaa tehdä ensimmäistä ympäristöystävällisyyteen keskittyvää ohjelmaa. Seurassa on kunnianhimoiset tavoitteet ja paljon kekseliäitä ideoita tavoitteiden toteuttamiseen, näki Joensuun kaupungin hankekoordinaattori Saara Ihanamäki.

Ohjeeksi muille urheiluseuroille